سه راه امین حضور, خیابان ایران, نبش پاساژ طهران, پلاک 59
تلفن : 88454677-021
همـــراه : 09026974938
اینماد

بخاری بدون دودکش

با شروع فصل سرما این سوال وجود خواهد داشت که کدام بخاری ها برای منازل ما مناسب است. بیشتر مردم این سوال برایشان بوجود می آید که آیا بخاری بدون دودکش را می توان در منازل نیز استفاده کرد و آیا هیچ خطری برای ما نخواهد داشت. در حال حاضر بخاری گازی به دو صورت گازی دودکش دارد و گازی بدون دودکش در بازار وجود دارد. برای اینکه بتوانیم از میان این دو بخاری خرید کنیم باید به طور دقیق کارایی و موارد استفاده از آن ها را بیاموزیم. در ادامه این متن قصد داریم درباره بخاری های بدون دودکش و مزایا و مکان هایی که می توان از آن ها استفاده کرد بپردازیم. 

ترموکوپل و اهمیت آن

قابلیت های بخاری بدون دودکش

بخاری های بدون دودکش یکی از انواع پرمصرف است که در مکان های مختلف قابل استفاده هستند. معمولا توصیه می شود که این بخار ی ها در مکان هایی با تهویه مناسب استفاده شوند. اما با این وجود این بخار یها قابل استفاده حتی در منازل نیز هستند. از مهمترین مزایای این بخاری ها تولید مونوکسید کربن بسیار کم است که خطری ایجاد نمی کند. و همچنین از مزایای دیگر آن می توان به استفاده در هر نقطه از خانه و بدون نیاز به سوراخ کردن دیوار است. بخاری های بدون دودکش کوچک و کم جا هستند و مانند بخاری های دودکش دار نیاز به جای به خصوصی ندارند. این بخار یها قابلیت جابه جایی راحت دارند و بسیار سبک هستند. مهمترنی مزیت آن ها نیز داشتن سیستم ایمنی است که باعث خاموش شدن بخاری در شرایطی می شود که مونوکسید کربن بیش از حد در حال تولید است. 

عملکرد بخاری گازی بدون دودکش

فرایند تولید گرما رد بخاری بدون دودکش با بخاری دودکش دار کاملا یکسان است، اما با این تفاوت که به جهت نوع طراحی، فرآیند ترکیب سوخت و اکسیژن، شعله حاصله با راندمان بالا تولید شده است و سبب کاهش قابل توجه مونوکسید کربن در این بخاری می شود. تکنولوژی به کار رفته در بخاری های گازی بدون دودکش تولید شعله را به صورت بهینه انجام می دهد که در تولید شعله کمترین اکسیژن و گار با هم ترکیب شده و بیشترین شعله و حرارت تولید می گردد. در حالی که رد مدل های دارای دودکش گاز به بیرون هدایت می شود اما باز هم قسمتی از مونوکسید کربن تولید شده در فضا باقی می ماند. بنابراین از نظر میزان مونوکسید کربن که رد فضا باقی می ماند این دو بخاری تفاوتی با یکدیگر ندارند. 

حفظ رطوبت هوا در بخاری بدون دودکش

مقایسه میزان خطر در بخاری بدون دودکش و دودکش دار 

بخاری دودکش دار حتی با وجود اینکه گاز حاصل از سوختن شعله را به طور مستقیم به بیرون هدایت می کند اما باز هم مقداری از مونوکسید کربن در فضا باقی می ماند. این میزان مونوکسید ممکن است حتی بیشتر از میزان مونوکسید کربن تولید شده توسط بخاری های بدون دودکش است. از طرفی دیگر اگر در دودکش  بخاری های بدون دودکش فقط یک درز کوچک ایجاد شود ممکن است خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشند. به همین دلیل از لحاظ ایمنی بخاری بدون دودکش بسیار ایمن تر هستند. فقط باید آن ها را در محیطی با تهویه مناسب استفاده شوند. 

سیستم ایمنی بخاری گازی بدون دودکش (ODS) 

بخاری های بدون دودکش دارای ترموکوبل ساخته شده از آلیاژ با حساسیت بالا است. این ترموکوبل ها دارای حساسیت بالاتری نسبت به دیگر ترموکوپل ها است و به نحوی تنظیم شده است که با کم شدن شعله، این قطعه وارد عمل شده و جریان گاز را بلافاصله قطع می کند. سیستم ODS در صورتی که اکسیژن محیط به 81 درصد برسد بخاری گازی را خاموش می کند و با این سیستم ما همواره اطمینان خاطر از ایمنی عملکرد این بخاری هها خواهیم داشت. 

حفظ رطوبت هوا در بخاری بدون دودکش

بخاری های گکازی دودکش دار معمولا تمام رطوبت محیط را گرفته و باعث خشکی فضا می شوند و با این هوای خشک مشکلات تنفسی بسیاری خواهیم داشت. که برای رفع این مشکل معمولا توصیه می شود که یک ظرف آب روی بخاری قرار دهید. در بخاری های گازی بدون دودکش عملکرد سوخت کامل است و هیدروژن های آزاد شده در محیط می توانند با اکسیژن محیط ترکیب شده و رطوبت ملایمی ایجاد می کند. این بخاری های نه تنها باعث خشکی هوا نمی شوند بلکه خود به عنوان رطوبت ساز نیز هستند. 

عملکرد بخاری گازی بدون دودکش

ترموکوپل و اهمیت آن 

ترموکوپل در واقع خود نوعی سیستم ایمنی به حساب می آید. ترموکوپل باعث خاموشی بخاری و قطع کردن گاز را به عهده دارد. امروزه در ساخت بیشتر گازها و بخاری های گازی از ترموکوپل استفاده می شود. در حقیقت ترموکوپل یک سیستم تشخیص دمای ترموالکتریک مدار بسته است که شامل دو سیم غیر همجنس است که در یک انتها به هم متصل می شوند. آسان سنتر تمامی گازها و بخاری گازی هایی که عرضه می کند از نوع ترموکوپل دار هستند. 

جمع بندی

بخاری های بدون دودکش برخلاف تصور مردم خطری برای سلامتی ندارد و می توان از آن ها در هر مکانی استفاده کرد. این بخاری ها دارای سیستم ODS یا سیستم ایمنی هستند که در صورت وجود مشکل و کاهش اکسیژن محیط بخاری خاموش می شود. این بخاری ها بسیار سبک هستند و قابلیت جا به جایی راحت دارند همچنین کم جا هستند و می توان آن ها را در هر مکان از خانه نصب و استفاده کرد. در صورتی که قصد خرید بخاری گازی هستید و بین بخاری بدون دودکش و بخاری دودکش دار انتخاب کنید، اما نگران خطرناک بودن آن هستید، می توانید با خیال راحت انتخاب خود را کنید، چرا که بخاری بدون دودکش خطری ندارد.

 

 

 

نوشتن یک نظر

با ثبت نظر ایمیل، نام و IP شما در سایت ذخیره خواهد شد
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

فیلتر
جستجو در نتایج

بارگذاری...

لطفا چند لحظه صبر کنید

طراحی سایت و پشتیبانی: ایران سایت