اطلاعیه آسان سنتر
اطلاعیه آسان سنتر
سه راه امین حضور, خیابان ایران, نبش پاساژ طهران, پلاک 59
تلفن : 88454677-021
همـــراه : 09026974938
اینماد

تاریخچه یخچال

از گذشته تا به امروز بسیاری از افراد برای اینکه غذای خود را تازه و سالم نگه دارند، آن را در محل هایی پنهان می کردند، که از نظر دما، بسیار سرد بود. چراکه انسان های اولیه از همان ابتدا دریافتند که شکارهای آن ها در مقابل نور آفتاب خاصیت خود را از دست داده و می تواند فاسد شود. بنابراین آن ها برای برطرف کردن این مشکل، سعی کردند تا گوشت شکارهای خود را در محیط های سرد قرار دهند. رفته رفته با پیشرفت انسان های اولیه و تکامل آن ها و توسعه یکجا نشینی و توسعه روستا ها و شهرها، انسان ها دریافتند که می توانند با شناسایی سرد ترین مکان در شهر خود، در آن محل یخچال طبیعی بسازند. بنابراین در اکثر کشورهای ایرانی یخچال های طبیعی به عنوان میراث تاریخی آن شهر معرفی می شوند. 

 

تاریخچه یخچال

یخچال های طبیعی چیست؟

اگر بخواهیم درباره یخچال ها صحبت کنیم، بهتر است شما را با سازه معماری یخچال آشنا نماییم. در گذشته به دلیل نبود یخچال ها، از سازه های معماری یخچال استفاده می کردند. به طوری کلی این سازه ساخته دست بشر بوده و پایه های قدرتمندی را بین انسان، طبیعت و معماری ایجاد کرده است. به طوری کلی داخل یخچال ها به این صورت بود که از یک استخر بزرگ و یک دیوار بلند و بزرگ برای پوشاندن آن استفاده می کردند، برای ساخت این سازه ها از یک گنبد حصاری استفاده می کردند، که در طول روز به دلیل انداختن سایه بر روی استخر، از گرم شدن آن جلوگیری کرده است. در زمستان آبی که درون یخچال ها است یخ می زند، و با شکستن آن ها و نگهداری آن ها در خزانه آن ها را برای تابستان حفظ می کردند تا بتوانند آب درون استخرهای یخچال ها را برای تابستان خنک نمایند. در گذشته این نوع یخچال ها را به صورت گنبدی می ساختند، و دلیل این کار این بود که اگر قرار بود یک سازه ای به ارتفاع 10 متر را صاف بسازند، سازه یخچال نتواند مقاومت و ایستایی داشته باشد، بنابراین آن را به صورت گنبدی می ساختند، تا ایستایی و مقاومت سازه به صورت یکنواخت حفظ شود. 

هر آنچه لازم است درباره تاریخچه یخچال های امروزی بدانیم!

یخچال سازه بشر به عبارتی مهمترین سازه بشر که سبب بقای او شده است. چراکه اگر یخچال نبود ما دیگر نمی توانستیم مواد غذایی خود را سالم نگه داریم و فساد مواد غذایی سبب می شد که ما نتوانیم زنده بمانیم. بنابراین ساخت همین یخچالی که اگر نبود، نمی دانستیم چه کنیم، سبب زنده ماندن ما و بقای نسل های ما شده است. نخستین یخچالی که ساخته شده است مربوط به فردی است بنام جان کوری که او توانسته بود با تولید یک دستگاه سرمایشی تعجب همگان را برانگیخته کند. قبل از اختراع یخچال برقی ابوعلی سینای ایرانی موفق شده بود که مبرد را اختراع کند. مبرد به معنای گرفتن دما از یک ماده مایع و گاز است که سبب می شود دمای آن کاهش بیابد. پس از کشف مبرد، فردی بنام ویلیام کولین توانست اولین یخچال مصنوعی را ابداع کند. طرح اولیه یخچال های برقی توسط فردی به نام اولیور اوانز ساخته شده است، که می تواند با استفاده از چرخه تراکم گاز اتر مواد غذایی را خنک نمایید. پس از اولیور اوانز جان کوری توانست نخستین یخچال برقی را ابداع نماید، و مهمترین کمک را به جامعه بشری بکند. پس از آن افراد زیادی کوشیدند که یخچال های امروزی را پدید بیاورند. نخستین دستگاه بستنی ساز آمریکایی براساس سازوکار یخچال های برقی که توسط جان کوری ابداع شده بود، اختراع شد. 
 

یخچال های طبیعی چیست؟

نخستین کارخانه یخچال سازی جهان

اولین کارخانه ای که توانست رویای داشتن یخچال را به واقعیت تبدیل نماید. کارخانه بزرگ جنرال الکتریک بود. این کارخانه توانست در سال 1915  یک عدد یخچال را تولید کند. در سال 1916  کارخانه کلویناتور و سرول توانست دو عدد یخچال را تولید کند، و در سال 1920 این تعداد تولید به 200 عدد یخچال در آمریکا رسید. 
 

 

یخچال های طبیعی چیست؟

نخستین یخچال در ایران

45 سال پس از تولید اولین یخچال در جهان، در سال 1960 میلادی اولین یخچال به کشور ایران وارد شد. بنابراین تمامی افراد توانستند از سال 1339 یخچال را بخرند. در سال 1343 کشور ایران توانست نخستین خط تولید یخچال را در کشور به وجود آورد و بتواند نیاز خانواده های ایرانی را برآورده کند. 

نخستین کارخانه ایرانی تولید یخچال 

کارخانه فیلور اولین کارخانه ای است که در کشور ایران توانست با موفقیت بسیار بالایی، یخچال های مورد استفاده خانواده های ایرانی را تولید نماید. این کارخانه کوشید تا با استفاده از قطعات مونتاژ شده، خط تولید یخچال را راه اندازی کند.

اجزای اصلی یخچال های امروزی 

تمامی یخچال ها از اجزای اصلی تشکیل شده اند، که می توانند در تمامی یخچال ها استفاده شوند. شما می توانید با آگاهی یافتن از عملکرد هریک از آن ها در صورت وجود خرابی، با تعویض و یا تعمیر آن ها به عملکرد درست یخچال خود دست بیابید. 

  • کمپرسور 
  • کندانسور 
  • اواپراتور 
  • ترموستات 
  • گازهای مصرفی 

جمع بندی 
این روزها استفاده از یخچال ها به یک ضرورت در تمامی خانه ها تبدیل شده است. بنابراین شما می توانید با خرید یک برند معتبر، از حضور بهترین و با کیفیت ترین یخچال های دنیا در خانه خود تا مدت های طولانی لذت ببرید. تفاوتی ندارد که شما یک محصول ایرانی با کیفیت را انتخاب می کنید یا یک محصول خارجی با کیفیت تنها مسئله مهم این است که بدون یخچال نمی توان زندگی کرد. بنابراین در هنگام خرید یخچال با در نظر گرفتن تمامی موارد ایمنی، بهترین نوع آن را انتخاب نمایید. 


 

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
فیلتر
جستجو در نتایج

بارگذاری...

لطفا چند لحظه صبر کنید

راه ارتباطی
تماس
واتساپ
طراحی سایت و پشتیبانی: ایران سایت