اطلاعیه آسان سنتر
اطلاعیه آسان سنتر
سه راه امین حضور, خیابان ایران, نبش پاساژ طهران, پلاک 59
تلفن : 88454677-021
همـــراه : 09026974938
اینماد

تلویزیون چند اینچی بخریم؟

بسیاری از افراد نمی دانند که برای منزل یا محل کار خود تلویزیون چند اینچی باید انتخاب کنند و اولین سوال آنان از فروشندگان این است که تلویزیون چند اینچی بخریم؟ با پیشرفت صنعت و تکنولوژی و تنوع مدل های تلویزیون، انتخاب یک دستگاه مناسب کار ساده ای نیست. این تنوع به اندازه ای است که در هر فروشگاه جدیدی که قدم می گذارید با یک سری آپشن های جدید مواجه می شوید. ما در این مطلب قصد داریم با شما درباره انتخاب یک تلویزیون مناسب برای محل کار یا زندگی صحبت کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.
 

تلویزیون چند اینچی بخریم؟


آشنایی با انواع فناوری تصاویر تلویزیون

 در ابتدا بهتر است با انواع تکنولوژی های تصویر تلویزیون با شما صحبت کنیم. تلویزیون های امروزی معمولا دارای سه نوع کیفیت تصویر هستند که عبارتند از: LCD، OLED و QLED.
در تلویزیون های ال سی دی دو لایه شفاف وجود داشته که در بین یکی از آنها کریستال تعبیه شده است. این کریستال با نور فلورسنت روشن شده و امکان کاهش و افزایش نور صفحه در این تی وی ها وجود دارد. (در این مبحث نامی از تلویزیون های ال ای دی برده نشده است زیرا این تی وی ها همان تلویزیون های ال سی دی هستند با تفاوت اینکه لامپ پس زمینه آنها ال ای دی است.)
در تلویزیون های OLED کیفیت تصاویر فول اچ دی بوده و تصاویر را واضح تر و با کنتراست بالاتری نسبت به تی وی های ال سی دی مشاهده می کنید. در این دستگاه ها چندین میلیون لامپ ال ای دی وجود دارد.
 

آشنایی با انواع فناوری تصاویر تلویزیون


در سری تی وی های QLED کیفیت به قدری بالاست که تمام جزئیات تصاویر نیز دیده می شود. ظاهر این تلویزیون ها جذاب و لاکچری است و طول عمر بالایی دارند.

تلویزیون بزرگ یا کوچک کدام بهتر است؟


برخی از افراد تصور می کنند که تلویزیون بزرگ، تصاویر را بهتر نشان می دهد. اما این گمان درستی نیست. برای انتخاب سایز درست تلویزیون و مشاهده بهتر تصاویر باید چند نکته را در نظر بگیرید. این نکات دقت شما را در خرید تی وی بیشتر می کند. به این موارد توجه کنید.

 کیفیت تصویر تلویزیون

یکی از عوامل مهم برای انتخاب سایز تی وی، کفیت تصویر است. اگر فاصله شما تا تصویر کم باشد و اندازه تی وی مناسب نباشد، تصاویر را با کیفیت پایینی مشاهده می کنید. برای مثال اگر در فاصله یک متری از تی وی 65 اینچی بنشینید، پیکسل های آن را بزرگ و تصویر را ناواضح می بینید. کیفیت اکثر تصاویر تی وی امروزی فول اچ دی و 4K شده است.
 

 کیفیت تصویر تلویزیون


واضح بودن زاویه دید بیننده نسبت به تصویر تلویزیون

در ابتدای مطلب به این نکته توجه داشته باشید که اندازه تی وی را به صورت مورب اندازه گیری می کنند. اگر تصویر تلویزیون شما واضح باشد، می توانید فاصله خود را تا تی وی کمتر کنید. (واضح باشد به این معنی است که پیکسل های تلویزیون بزرگ و اذیت کننده به نظر نرسند.) هر چقدر کیفیت تصویر تی وی بالا باشد، باید فاصله خود را با آن کمتر کرده تا تصویر آن را واضح تر ببینید.
به عنوان مثال برای اینکه تصویر یک تی وی Full HD را بهتر ببینید باید در یک فاصله نزدیکتر نسبت به تلویزیون 4K بنشینید. زیرا تی وی با تصویر 4K با کیفیت تر از Full HD است. هر چه فاصله بیننده از تصویر بیشتر باشد، تعدادپیکسل های بیشتری را خواهد دید.
   

واضح بودن زاویه دید بیننده نسبت به تصویر تلویزیون


قیمت تی وی یکی دیگر از عواملی است که می تواند در امر خرید سایز تی وی دخیل باشد. تلویزیون های کوچک ارزان تر از تی وی های سایز بزرگ هستند.

طریقه اندازه گیری سایز تلویزیون

فاصله بیننده نسبت به صفحه تلویزیون یکی از مهمترین فاکتورها برای انتخاب اندازه  تی وی است. باید به طور تقریبی فاصله خود را با صفحه تی وی تخمین بزنید. برای انجام این کار یک فرمول کلی در نظر می گیرند. اندازه قرار گرفتن چشم از دستگاه را به اینچ اندازه گرفته و بر سه تقسیم کنید. عددی که به دست می آید سایز مناسب تی وی برای آن محل است.  
روش دیگری که برای محاسبه سایز تی وی وجود دارد این است که مقدار فاصله محل قرار گرفتن تلویزیون تا محل نشستن بیننده را در عدد 84/0 یا 62/0 یا 66/0 ضرب کنید. (این فاصله ها به طور تقریبی است به همین جهت چند عدد ذکر شده است.) با توجه به اعداد به دست آمده طول صفحه نمایش و ابعاد تی وی تعیین می شود.
 

طریقه اندازه گیری سایز تلویزیون


فاصله خود را تا تلویزیون 4K چگونه اندازه بگیریم؟

تی وی های با کیفیت 4K چنانچه در بخش قبلی اشاره کردیم، دارای مقدار زیادی پیکسل هستند. این تلویزیون ها جزئیات بیشتری را نشان می دهند. شما اگر فاصله کمتر از استانداردی با این تی وی ها داشته باشید، تصویر خوب و مناسبی نخواهید داشت. فاصله کم یا زیاد هر دوباعث عدم وضوح تصویر می شوند. اگر این تلویزیون را برای اتاق بزرگی می خواهید، باید فاصله تان را با آن تنظیم کنید.
برخی از شرکت ها به عنوان پیشنهاد، یک زاویه دید مشخصی را در جهت دید بهتر به کاربران ارائه می دهند، ولی این پیشنهادها در برخی مواقع عملی به نظر نمی رسد. بنابراین به چشم خودتان اعتماد کرده و همان اندازه را لحاظ کنید.  

توصیه کلی برای تعیین سایز تلویزیون

به طور کلی در خرید و انتخاب سایز تلویزیون به این موارد توجه کنید:
1.    فاصله معمول اعضای خانواده از تی وی در هنگام تماشای آن را در نظر بگیرید.
2.    ابعاد اتاق یا خانه مورد نظر را اندازه گیری کنید.
3.    حجم وسایل داخل اتاق مورد نظر نیز در این امر بدون تأثیر نیستند؛ زیرا اگر وسایل اتاق زیاد باشد، تمرکز بیننده نسبت به تی وی کم می شود.
 

توصیه کلی برای تعیین سایز تلویزیون


4.    برای خانه های بزرگ تی وی های بالای 50 اینچ را خریداری کنید، زیرا در این فضا معمولا فاصله شما با صفحه تلویزیون زیاد بوده و نیازی به دقت بیش از اندازه به تصاویر را نخواهید داشت.
5.    اغلب خانه های کوچک یا متوسط نیازی به تی وی بالای 50 اینچ ندارند. البته به این نکته توجه کنید که تلویزیون هایی که سایز آنها بین 24 تا 36 اینچ است از امکاناتی مانند فورکی و  HDR پشتیبانی نمی کنند و دیگر اینکه برای داشتن فضای بیشتر می توانید تی وی را به دیوار نصب کنید. (تلویزیون های صفحه منحنی را نمی توان به دیوار نصب کرد.)

 

جمع بندی
اگر چه تماشای فیلم و سریال در تلویزیون های بزرگ دارای جذابیت بیشتری است اما صرفا این مورد را نباید در نظر بگیرید. شما باید موارد دیگری از قبیل اندازه اتاق، فاصله مبلمان یا مکانی که از آنجا تلویزیون را مشاهده می کنید و کیفیت تصویر تی وی را هم توجه داشته باشید. چنانچه وجود یک تی وی بزرگ در منازل کوچک حالت زیبایی ندارد و ناهماهنگ است. تلویزیون بزرگ علاوه بر دکوراسیون نازیبا باعث سردرد شما نیز می شود.
کیفیت تصاویر تی وی هایی که 4k و Full HD هستند، در فاصله نزدیک دید مناسبی ندارند. دیدن تصاویر در این تلویزیون ها از فاصله کم نه نتها هیجان انگیز نیست بلکه یک تصویر ناواضح در اختیار شما قرار می دهد. تلویزیون های با صفحه خمیده را بیشتر برای فضاهای بزرگ انتخاب می کنند؛ زیرا افراد در هر گوشه اتاق می توانند زاویه دید مناسبی داشته باشند.
برای سالن های بزرگ و مبلمان زیاد بهتر است از تلویزیون هایی با کیفیت OLED  استفاده کنید، زیرا تصاویر این تی وی ها در هر گوشه اتاق بدون تغییر و تاری در رنگ دیده می شود.  

 

 

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
راه ارتباطی
تماس
واتساپ
طراحی سایت و پشتیبانی: ایران سایت